Autor Wiadomość
Mad
PostWysłany: Wto 18:25, 18 Lip 2006    Temat postu:

Ej no sorr :) Ze cytat walnę " Dla nas nie musi być ogniska . Wystarczy , że ogień płonie w naszych sercach :D " /Pobierowo 2006/
Kruschyna
PostWysłany: Sob 21:42, 01 Lip 2006    Temat postu:

Tak ... jakie piekne ...
Zocha
PostWysłany: Pią 14:08, 30 Cze 2006    Temat postu:

Mamy mamy Laughing i to jakie piekne :)
Mad
PostWysłany: Nie 14:18, 11 Cze 2006    Temat postu:

Bez chćby podgrzewacza , nie ma zbiórki . Zresztą , my ostatnio mamy swoje ognisko :)
Asia
PostWysłany: Sob 22:39, 10 Cze 2006    Temat postu:

Ognisko ... Ileż to nocy prześpiewanych, ile miłych wspomnień ... Pierwsza piosenka harcerska, którą się nauczyłam ("Iskierka", nie wiem, czy ją znacie), była także związana z ogniskiem ...

"Chodź, chodź ze mną przy ogniu siądź
Ja wyciągam do ciebie dłoń
Tak jak ja wpatrzony w niego bądź
I opowieści iskier ze mną chłoń"

Dodam jeszcze jedną rzecz co do Strażnika Ognia - panuje taki zwyczaj, gdzie Strażnik przez cały czas trwania ogniska musi milczeć ... Jest to oznaka szacunku dla ognia i podkreślenie powagi funkcji Strażnika.

Podczas ognisk istnieje także zwyczaj salutowania do ognia, kiedy np. musimy na chwilę od niego odejść, wstać, itp.

Są również momenty, kiedy rozpalenie ogniska jest niemożliwe (uroczysta zbiórka w harcówce, zbiórki zimą, itd.). Nie wiem, czy znana jest wam tradycja rozpalania świeczkowiska - świeczek lub podgrzewaczy, które pełnią rolę obrzędowego ognia.
Mad
PostWysłany: Pią 20:17, 09 Cze 2006    Temat postu: ognisko

Bez ogniska nie wyobrażamy sobie obozowego dnia. Może być nieduże, wokół którego zasiada drużyna, aby podsumować to, co się dziś wydarzyło, co było dobre, a co się nie udało. Może być wielkie, tryskające iskrami i jasne, kiedy przychodzą zaproszeni na harcerską uroczystość goście. Czasami śpiewa się przy ognisku cichutko ulubione piosenki, snuje szczere myśli i refleksje, a kiedy indziej jest pełne humoru, pląsów i zabaw.Wiele zwyczajów harcerskich związanych jest właśnie z ogniskiem. Ważnym momentem jest jego rozpalanie. Czasami robi to drużynowy, komendant obozu, czasami w ten sposób honorujemy gościa lub kogoś, kto w tym dniu najbardziej się zasłużył. Zwyczajowo potem mianuje się strażnika ognia. To zaszczytna funkcja. Strażnik ognia dba o to, aby ognisko płonęło jasnym płomieniem, tylko on dokłada drew. W niektórych drużynach panuje zwyczaj, że zostaje przy ognisku nawet wtedy, kiedy wszyscy się rozejdą - dopóki płomień nie zgaśnie.Przeważnie ognisko rozpoczyna się pierwszą zwrotką "Płonie ognisko i szumią knieje", a kończy ostatnią i na słowa "staje wiara w ordynku szczęśliwa" - wszyscy stają w kręgu.Nieodzownym ogniskowym elementem jest gawęda. Drużyny mają swoje ulubione, tradycyjne piosenki, które śpiewają przy ognisku, którymi żegnają się, wiążą krąg (np. "Modlitwa harcerska", "Bratnie słowo", "Idzie noc"). Krąg to symbol jedności, braterstwa, przyjaźni. Wiąże się go splatając dłonie, przekazując z ręki do ręki uścisk ("iskierkę"), który powraca do pierwszej osoby (komendanta, drużynowego). Inni zostawiają krąg otwarty, pokazując, że jest w nim miejsce dla wszystkich życzliwych osób.Wiele harcerskich środowisk ma jeszcze inne ogniskowe obrzędy i zwyczaje (np. palenie żalów, uraz, które symbolizują wrzucaniem do ognia gałązki). Często z ostatniego obozowego ogniska drużyna zabiera jedną głownię, którą rozpala się płomień w następnym roku albo druhny i druhowie zabierają węgielek z ogniska, przy którym składali Przyrzeczenie.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group